Divadlo Tineola a Zabelov Group: To Somewhere Else – Někam jinam

19. 5. / Buranteatr, 19.30

režie: Azadeh Mohammadi Kangarani
námět, scéna a živá kresba: Michaela Bartoňová
hudba: Zabelov Group – Jan Šikl a Roman Zabelov
hrají: Dagmar Spain a Ralf Lücke

 délka představení: 40 min bez přestávky

bez jazykové bariéry

Inscenace vznikla za podpory Goethe Institutu a Fondu Budoucnosti pro Česko-německé kulturní jaro 2017.

KOUPIT VSTUPENKU

Multimediální performance kreslená online na iPadu Pro s živou hudbou a dvěma tanečníky o exilu a touze po svobodě. Tajemství na začátku, pozvolný nástup kresby a sled obrazů vznikajících na scéně vystřídá stále se zrychlující dynamika akcí. Destrukce a budování, hádka a porozumění, život se vším všudy v hudbě a obraze. Bartoňová vnímá svět prostřednictvím obrazů, jejichž proměnlivost fascinuje i lidi, kteří jsou jinak zvyklí sledovat nekonečný proud internetových videí. Nejspíš je to proto, že to NENÍ video, ale obrazy v rychlém sledu, které skutečně maluje na scéně. Emoce pak vnímáte i prostřednictvím „tance“ a ambientní hudby Zabelov Group. Je to koncert především pro bicí, trumpetu a akordeon.

Prvotní inspirací této inscenace byla historická situace kolem roku 1737, drsná cesta exulantů z Moravy a Čech do Berlína - Rixdorfu za základní svobodou žít, pracovat a něčemu věřit. Ta se však v této hře zobecňuje a jde až na dřeň opakujícímu se příběhu o svobodě, perzekuci, násilí, budování a pochopení druhého, jež vede k naději, že všechno má přece jenom smysl.

„Obrazivé divadlo plné emocí. ‚Scénografie‘ v pohybu vznikající před zraky diváků. Podmanivá hudba. Strhující zážitek. A kdo je tady vlastně uprchlík? A kde je svoboda?“ Lucie Němečková

Azadeh Mohammadi je íránská divadelní režisérka a herečka žijící v Praze. Získala bakalářský titul v oboru divadlo a dramatická literatura na Sooreh academy of theatre v Teheránu a pracovala jako herečka v divadle a televizi. V roce 2008 odešla do Dubaje, kde pokračovala ve své umělecké dráze v divadle a krátkém filmu. V roce 2012 odjela do Prahy a navštěvovala roční program na Pražské filmové škole vedené Nancy Bishop. V roce 2015 ukončila magisterské studium na DAMU v oboru divadelní režie. Absolvovala inscenací hry současného íránského autora Mohammada Yaghoubiho Okamžik ticha, s níž se zúčastnila několika festivalů. V Praze založila divadelní skupinu Poisoned Cherry Company.

Divadlo Tineola a Zabelov Group: To Somewhere Else – Někam jinam