16.5. Reduta  20:00 - 22:35
Divadlo Petra Bezruče

Spalovač mrtvol

Koupit Festival pass DSB

Autor: Ladislav Fuks
Režie Jakub Nvota 
Dramatizace: Kateřina Menclerová 
Dramaturgie: Kateřina Menclerová 
Scéna: Tom Ciller 
Kostýmy: Markéta Sládečková  
Hudba: Mario Buzzi

Délka představení: 2h 35min. včetně pauzy 20 minut

Obsazení:
Roman Kopfrkingl: Norbert Lichý 
Lakmé, jeho manželka: Marcela Čapková 
Zina, jeho dcera: Sarah Haváčová
Mili, jeho syn: Vojtěch Říha 
Willi Reinke, doktor Bettelheim a další: Dušan Urban 
Pan Dvořák, mladý důstojník a další: Jakub Burýšek 
Erna Reinkeová, komediantka, paní Podzimková a další: Markéta Haroková 
Slečna Lála, mladá růžolící dívka v černých šatech, slečna Lišková a další: Pavla Gajdošíková

Není zapálenějšího zaměstnance krematoria, než je pan Kopfrkingl. Není příkladnějšího otce a manžela, než je pan Kopfrkingl. Je to abstinent a nekuřák, zkrátka slušný občan. Tak si snad zaslouží špetku toho uznání, ne? Fuksův temně groteskní příběh z doby nastupujícího nacismu sleduje zhoubnou proměnu malého člověka, kterého konečně začal někdo brát vážně. Proslavil jej skvělý film Juraje Herze s geniálním Rudolfem Hrušínským, ovšem varovně vyznívá i padesát let poté. Protože stále platí, že velikášství může snadno zlomit vaz, není-li páteř dost pevná.

Adaptace známé novely Ladislava Fukse nabízí děsivý a přitom groteskní portrét zaměstnance krematoria Karla Kopfrkingla, který o smrti mluví s nevýslovným obdivem a svou práci bere jako poslání. Příběh se odehrává za nastupující nacistické okupace a sleduje psychologickou proměnu hlavního hrdiny. „Spalovač mrtvol zkoumá, jaké osobnostní dispozice mohou vést člověka k tomu, aby začal sloužit zlu. Téměř padesát let po vydání Fuksova románu a natočení Herzova filmu se snažíme prostřednictvím divadelní inscenace zamýšlet nad tímtéž – samozřejmě už s vědomím dalšího společenského vývoje i naší současnosti,“ popisuje dramaturgyně inscenace Kateřina Menclerová.

Spalovač mrtvol je ve všeobecném povědomí zapsán jako hrůzný příběh z doby nástupu nacismu. Mnohé však po přečtení Fuksovy novely překvapí, kolik je v ní černého humoru. „Humor sa vždy a striktne odohráva v súčasnosti. Tu a teraz. Ak sa smejeme, tak iba na tom, čo bytostne chápeme a čo je našou súčasťou dnes. Preto to, čo vo Fuksovej novele dnes vidíme, alebo čítame ako humorné, ako smiešne, či hrozivo cynické – to všetko sú veci, ktoré Spalovača prenášajú do našej doby,“ říká režisér inscenace Jakub Nvota a dodává: „Môžeme hroziť prstom a hovoriť: To bola ale nepekná vec, ten nacizmus. Ale keď ste odrazu v príbehu a všetko vnímate a v jednej chvíli sa smejete a v druhej si uvedomíte, na čom sa vlastne smejete – vtedy to má tie správne grády.“