15.5. Reduta  19:30 - 21:55
Divadlo pod Palmovkou

Nora

Koupit Festival pass DSB

Autor: Henrik Ibsen
Překlad: František Fröhlich
Režie: Jan Nebeský
Dramaturgie: Daria Ullrichová
Scéna: Jan Nebeský a Jana Preková
Kostýmy: Jana Preková
Hudba: Miroslav Hloucal

Délka představení: 2h 25 min.


Obsazení:
JUDr. Torvald Helmer: Jan Teplý
Nora, jeho žena: Tereza Dočkalová
MUDr. Henri Rank: Jan Hušek
Kristina Lindová: Kateřina Holánová
JUDr. Nils Krogstad: Radek Valenta
Posluhovačka: Hana Seidlová
Hudebník: Emil Viklický, Jakub Tökely
Hudebník: Miroslav Hlouchal

Skandinávský dům a festival Divadelní svět Brno připravili lektorský úvod pro hlubší seznámení se severskou dramatikou. Lektorský úvod zprostředkuje divákům informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici. 
Lektor: 
Karolína Stehlíková 

Manželství Nory a Torvalda Helmerových se zdá být vzorově šťastné. On dělá kariéru a ona je tou nejroztomilejší oddanou manželkou, jakou si ctižádostivý muž může přát. Leč v nedávné minulosti se Nora v zájmu svého manžela dopustila drobného podvodu. A teď je v pasti vyděrače…. Slavná Ibsenova hra, která byla ve své době naprosto skandální, je dnes kupodivu stále aktuální. Závěrečné rozhodnutí ženy Nory působilo tehdy nemravně emancipovaně a autorův ironický nadhled se v současnosti týká nejen tohoto rozhodnutí, ale už i samotné panenky Nory. Režie se ujal Jan Nebeský, jehož předešlé ibsenovské inscenace byly vysoce ceněny a dočkaly se uznání i na prestižních mezinárodních festivalech. 

„Strhující, úchvatnou, originální, nevídanou, herecky neopakovatelně zvládnutou Norou je Tereza Dočkalová.“ Jiří P. Kříž, publicista