12.5. Reduta  20:00 - 22:45
Slovácké divadlo

Nepřítel lidu (Síla interpretace)

Koupit Festival pass DSB

Úprava a režie: Zdeněk Dušek
Scéna: Milan Popelka
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Hudba: Martin Štědroň
Dramaturgie: Iva Šulajová

Délka představení: 2h 45min s přestávkou

Obsazení:
MUDr. Tomáš Stockmann, lázeňský lékař: Tomáš Šulaj
Kateřina Stockmannová, jeho žena: Klára Vojtková
Petra, jejich dcera: Tereza Hrabalová
Petr Stockmann, přednosta městského úřadu, Tomášův starší bratr: Pavel Hromádka
MortenKiil, nevlastní otec paní Stockmannové: Pavel Majkus
Hovstad, šéfredaktor Lidového posla: Jiří Hejcman
Billing, zaměstnanec Lidového posla: David Macháček
Horster, kapitán obchodní lodi: Jiří Blaha j. h.
Aslaksen, tiskař / Moderátor: David Vaculík
Účastníci schůze: Jan Haničinec j.h. nebo Ondřej Fibichr j.h., Lukáš Piška j.h. nebo Jiří Hasoň j.h., Přemysl Michal j.h. nebo Vlastimil Skála j.h., Štěpán Goiš, Adéla Němcová j.h. nebo Dorota Smolková j.h., Michaela Blahová  j.h. nebo Veronika Studničková j.h.

Skandinávský dům a festival Divadelní svět Brno připravili lektorský úvod pro hlubší seznámení se severskou dramatikou. Lektorský úvod zprostředkuje divákům informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici.
Lektor: 
Bára Gregorová

Na základě překladu Františka Fröhlicha.

Společenské drama norského básníka a dramatika Henrika Ibsena Nepřítel lidu z roku 1882 spadá do skupiny her, v nichž oproti dřívější lyričnosti a symboličnosti nabývá u autora důležitosti kritičnost a sociální či politický apel (viz Opory společnosti, Domeček pro panenky–Nora nebo Přízraky). Podobně jako právě ženská otázka v Noře má společenská výzva Nepřítele lidu veskrze nadčasový, a tudíž i ryze současný a aktuální ráz. Lázeňský lékař Stockmann zjistí, že do veřejného vodovodu prosakuje jedovatá nečistota, jež má škodlivé účinky na pacienty. Má v zájmu prosperity lázeňského města mlčet, nebo má ve stejném zájmu promluvit? Všichni kromě něj se točí, ohýbají, kroutí, poddávají, přizpůsobují a přetvařují, lžou si do očí a poplivávají to, co před hodinou pokládali za svaté a nedotknutelné.
Ibsen ve hře tematizuje obhajobu pravdy a boj proti lži. „Nepřítel lidu“ je kritikou národa bez poctivých a zanícených vůdců. Její název není jen ironickým označením hlavního hrdiny, ale zároveň i symbolickou narážkou na autorovo postavení v době, kdy si svými kritickými díly znepřátelil většinu norské společnosti, která jej tím pádem stíhala projevy nevole. A zkaženost lázeňské vody slouží Ibsenovi také jako metafora pro vyjádření tehdejšího stavu společnosti. Jak by teprve dopadla dnešní společnost při srovnání se stavem znečištění moří, ovzduší a půdy, který sama způsobila?