9. 5. Výstava v Galerii Vaňkovka

Výstava je ohlédnutím za posledními dvěma ročníky festivalu, které jsou pod záštinou Národního divadla Brno, a to očima fotografa Roberta Vystrčila.Výstava probíhá od 9. května do 17. května 2017.

Co je Commedia dell'arte? – divadelní workshop

10. května 16–18h pro veřejnost
11. května 10–12h pro školy, 16.30–18.30 pro veřejnost
Místo konání: DIFA JAMU, Mozartova 1, 662 15 Brno


Co je Commedia dell'arte? Proč vznikla, jak vypadala a proč se tímto žánrem inspirují divadelníci i dnes? Odpověď je jednoduchá – protože je živá! Taková je i dílna, kterou vytvořili studenti 3. ročníku Ateliéru Divadlo a výchova na Divadelní fakultě JAMU.

Seznamte se s Dottorem, Pantalonem či Harlekýnem! Zažijte dávku italského temperamentu a staňte se na chvíli pouličním umělcem!

Vhodné pro všechny od 15 let. Maximální počet účastníků: 30
Vstupné: 50 Kč, rezervace: commedia.dsb@gmail.com

Lektorské úvody ve spolupráci se Skandinávským domem

Skandinávský dům a festival Divadelní svět Brno připravili lektorské úvody k následujícím představením. Začátek vždy půl hodiny před představením! Lektorský úvod zprostředkuje divákům informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici. Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. 

12. 5. Městské divadlo Brno (Hudební scéna) 17:30
Slovenské národné divadlo: Fanny a Alexander 
Úvod vede: nordistka a teatroložka Karolína Stehlíková
12. 5. Reduta 19:30h
Slovácké divadlo Uherské Hradiště: Nepřítel lidu 
Úvod vede: dramaturgyně a nordistka Bára Gregorová
13. 5. Divadlo Husa na provázku 17.00h
Odin Teatret: Věčný život 
Úvod vede: dramaturgyně a nordistka Bára Gregorová
15. 5. Reduta 19.00h
Divadlo pod Palmovkou: Nora 
Úvod vede: nordistka a teatroložka Karolína Stehlíková

Více o Skandinávském domě na http://www.skandinavskydum.cz

12. 5., 8:30 Inspirativní ráno na Divadelním světě s Richardem Stankem

Richard Stanke bude v našem prvním festivalovém Inspirativním ránu povídat o jeho kariéře a herectví obecně.

Celá přednáška bude vedená formou talkshow, tak neváhejte přijít a optat se herce ze Slovenského národního divadla Stankeho na cokoli co Vás zajímá. 
Otázky můžete klást již nyní cez Slido: https://app.sli.do/event/vxdtbx0q/ask

O hostovi
Richard Stanke je jeden z nejznámějších slovenských herců. Vystudoval obor Herectví na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Herectví má v krvi. Poprvé se před kameru postavil již jako sedmiletý kluk a od té doby se objevuje ve filmech a seriálech, jak na Slovensku tak v České Republice. Na divadelních prknech dlouhodobě hostuje ve Slovenském národním divadle a vidět jste jej mohli i v Národním divadle Brno a HaDivadle. Mezi nejznámější seriály, v kterých vystupoval, patří Mafstory, (na Slovensku velmi oblíbený sitcom o mafiánké rodině), Ordinace v růžové zahradě nebo úspěšný český seriál Pustina. Známý je také jako účastník slovenské verze Partičky. Nesmíme také opomenout jeho dlouholetou dabérskou kariéru, kdy ho slovenští diváci pravidelně slýchavají v podobě Jackieho Chana nebo Rowana Atkinsona.

Jako obvykle začínáme o 8:30 tentokrát na Malé scéně Mahen Theatre na Malinovského náměstí 1. Nebude chybět Čerstvá káva a také snídaně.

15. 5., 8:30 Inspirativní ráno na Divadelním světě s Martinem Glaserem

Martin Glaser na speciálním festivalovém Inspirativním ránu popovídá o tom jaké je to vést Národní divadlo Brno, o festivalu Divadelní svět Brno 2017 a o jeho vizi do budoucnosti.
Otázky můžete klást již teď přes Slido: https://app.sli.do/event/5qhvygjv/ask

O hostovi:
Martin Glaser se narodil v Sokolově a po studiu na gymnáziu se vydal na Přírodovědeckou fakultu UK s cílem stát se vědcem. Nakonec, ale skončil na pražské DAMU, kde vystudoval obor Činoherní režie a dramaturgie. Již v době svého studia založil generační Divadlo na prahu a také začal působit v Jihočeském divadle. Od roku 1998 byl jeho kmenovým režisérem a začátkem roku 2006 se stal uměleckým šéfem činoherního souboru. Za svoji tvorbu získal také několik prestižních ocenění. Od 1. listopadu 2013 působí jako ředitel Národní divadlo Brno. Jako ředitel si dal za cíl vytvořit z brněnského Národního divadla moderní a sebevědomou metropolitní scénu, kde se bude tvořit špičkové divadlo na evropské úrovni.

Jako obvykle začínáme o 8:30 tentokrát na Malé scéne Mahen Theatre na Malinovského náměstí 1. Nebude chybět Čerstvá káva a také snídaně.a

16. 5., 8:30 Inspirativní ráno na Divadelním světě s Hijinx Theatre

V posledním speciálním Inspirativním ránu jsme si pro vás připravili skutečnou lahůdku. Naše pozváni přijalo anglické divadlo Hijinx, jehož činnost je skutečně unikátní. Toto divadlo pracuje s lidmi s různými typy postižení, kteří jsou zapojeni do jejich divadelní tvorby.

Na Inspirativním ráně promluví Ben Pettitt-Wade - režisér představení, Seznamte se, Fred, které je součástí programu Divadelního světa. Bude mluvit o své práci, co za jejich tvorbou stojí, proč to dělají a jaké jsou jejich vize.

Divadlo Hijinx
Divadlo Hijinx sídli ve Walese, ale jako soubor cestují po celém Spojeném království a Evropě. Pracují s lidmi s různými formami postižení a zapojují je do představení společně s herci bez postižení. Snaží se tak ukázat, že tito lidé by neměli byt přehlížení, a skrze divadlo jsou si rovni. Zároveň se snaží veřejnost upozornit na to, aby si všímala a oceňovala jejich talenty a ne jen tolerovala jejich omezení. Zároveň založili Hijinx akademii, jedinou akademii ve Walesu , které se hercům s postižením věnuje.

Více o tomhle úžasném divadle se můžete dočíst přímo na jejich stránkach Hijinx Theatre.
Otázky můžete pokládat přes Slido:
https://app.sli.do/event/fb37fzhi/ask

Nenechte si ujít tohle jedinečné seskupení a ojedinělé téma. 
Jako obvykle začínáme v 8:30 a čeká na vás Čerstvá káva a snídaně. Tentokrát se setkáme na Malé scéně Mahen Theatre , Malinovského náměstí 1.

Toto Inspirativní ráno bude probíhat v angličtine, tak se nebojte a přijďte potrénovat své jazykové schopnosti.